1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Prius Plug-in Hybrid zwycięzcą rankingu Greener Cars 2024. Aż pięć modeli Toyoty w Top12 zestawienia
13 marca 2024

Zwycięzcą rankingu Greener Cars 2024 został Prius Plug-in Hybrid, a w Top12 znalazło się aż 5 modeli Toyoty

W najnowszej edycji rankingu Greener Cars 2024 prowadzonego przez Amerykańską Radę ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie (ACEEE) najbardziej przyjaznym dla środowiska samochodem uznano Toyotę Prius Plug-in Hybrid. Co więcej, wśród 12 najlepszych aut w tym zestawieniu aż pięć to modele marki Toyota.

Ranking Greener Cars istnieje od 2000 roku, a tym razem prowadząca go organizacja non-profit przebadała ponad 1200 modeli wyposażonych we wszystkie dostępne na amerykańskim rynku rodzaje napędu. Analizie poddawano między innymi: koszty utrzymania i zakupu, szacowaną wartość rezydualną, emisję szkodliwych związków i zanieczyszczeń od momentu produkcji, a także orientacyjną sumę wydatków na paliwo lub energię pozwalające pokonać dystans 15 tys. mil w ciągu roku.

Do zestawienia Greenest List zakwalifikowano 12 samochodów wyróżniających się pod względem przyjazności dla środowiska. Na szczycie rankingu Greener Cars 2024 znalazła się Toyota Prius Plug-in Hybrid z wynikiem 71 punktów, wyprzedzając kolejne samochody o cztery punkty. Prius wyróżnia się przede wszystkim szacunkowymi rocznymi wydatkami na paliwo i energię elektryczną, co potwierdza wysoką efektywność piątej generacji napędu hybrydowego plug-in.

Prius Plug-in Hybrid jest wyposażony w układ o łącznej mocy 223 KM oraz w wydajną baterię o pojemności 13,6 kWh, co umożliwia pokonanie nawet do 86 km przy użyciu samej energii elektrycznej. Aerodynamiczna sylwetka modelu wpływa z kolei na mniejsze opory powietrza podczas jazdy, a zastosowane technologie pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał nowoczesnej hybrydy. Efektem tego jest najniższa emisyjność w historii modelu, która średnio wynosi jedynie 11 g CO2/km, oraz bardzo niskie średnie zużycie paliwa sięgające zaledwie 0,5 l/100 km.

Wyróżnienie dla trzech zelektryfikowanych napędów Toyoty

Do zestawienia Top12 Greener Cars 2024 trafiło aż pięć modeli Toyoty z trzema różnymi zelektryfikowanymi napędami, co potwierdza trafność wieloaspektowego podejścia do redukcji emisji dwutlenku węgla. Oprócz zwycięzcy, czyli Priusa Plug-in Hybrid, na 5. miejscu z 66 punktami uplasowała się elektryczna Toyota bZ4X, 6. miejsce z 64 punktami zajął RAV4 Plug-in Hybrid, na 9. pozycji (63 punkty) uplasowała się klasyczna hybryda Toyota Camry, a 11. miejsce przypadło Toyocie Corolli, która uzbierała w sumie 62 punkty. Wszystkie te modele są dostępne na polskim rynku.